Blog

Stwórz sobie warunki, aby wygrać!

Stwórz sobie warunki, aby wygrać!

Oto sposób, jak możesz dostrzec co inni o Tobie myślą, bądź co aktualnie robisz. Chwilę wcześniej zastanawiałem się, co sprawia, że ludzie „Ci przeciętni” faworyzują tych „wyżej”. Tych, którzy mają dużo pieniędzy, posiadłości, pokaźny majątek czy też szybki samochód i piękną dziewczynę. Ciekawe było to, że przy okazji dało się zaobserwować, jak myśli zaczynają biec w konkretną stronę. Zupełnie tak, jak puszczone koło, które toczy się z górki – wiesz gdzie zaraz będzie, mimo tego, że jeszcze go tam nie ma. Zastanów się teraz, ile razy zdarzyło Ci się pomyśleć trochę dłużej na jakiś temat. Stawiam 10 funtów (ale tylko egipskich), że nie zastanawiałeś się dłużej niż 3 minuty, dlaczego i jak możemy być ludźmi, którym zazdrościmy.
Nie ukrywam, że po głowie przechodzą mi myśli – miło by było mieć sportowy samochód, dom na malutkiej wyspie Buton, gdzie ludzie posługują się językiem Cia-Cia, a ja spokojny mogę cieszyć się egzystencją i łapać każdą chwilę. Jednak powstaje kilka zasadniczych błędów.

1. Trawa po drugiej stronie wydaje się być bardziej zielona.

grass-is-greener-on-other-sideChcę być po drugiej stronie rzeki, bo tam trawa jest ładniejsza, niż tu gdzie jestem. Ludzie uwielbiają porównywać i odnosić się do rzeczy. Ja mam lepszy telefon, Twoja praca jest gorsza od mojej. Ona ma ładniejsze włosy i tak dalej, i tak dalej. Jednak często nie zdajemy sobie sprawy, że ta osoba wcale nie musi mieć tak kolorowo. Jedynie sobie idealizujemy w naszym nieskalanym umyśle pozytywne obrazy. Kilka lat temu, miałem przyjemność poznać człowieka, który od przysłowiowego zera rozkręcił swoją firmę. Były wzloty i upadki, jednak teraz ma pokaźny dom, jeździ co roku na wakacje, a jego obroty w firmie zwiększyły się. Każdy mógłby pozazdrościć. Jednak mało kto wie, że tam w środku, w jego prywatnej strefie nadal są problemy, rozterki, konsekwencje, które są wynikiem podjętych działań w przeszłości. To, że ma to czego my nie mamy, nie oznacza, że ma lepiej. Warto w końcu docenić to, gdzie jesteśmy i co możemy z tym zrobić.

2. Oceniamy, zamiast działać.

Przecież ta inwestycja nie ma sensu, nikt nie będzie chciał u Ciebie kupować. Brzmi znajomo? Można takie słowa nazwać krytyką lub opinią. Jednak dla ludzi czynu są to dialogi wewnętrzne, które nam przeszkadzają. Zamiast pozwolić nam myśleć konstruktywnie, atakują nas. Najczęściej się chowamy, broniąc przed atakiem. Spójrz na przykład naszej firmy. Jesteśmy na rynku od zeszłego roku, prowadzimy szkolenia i jest to nasza pasja. Spotkaliśmy osoby, które mówiły: bez sensu, kto niby będzie chciał was słuchać? – Faktycznie, to chyba nie ma sensu (takie osoby instalują w nas niekorzystne myśli). Na szczęście można spotkać ludzi, którzy móią całkiem inaczej – Nie wiedziałem, że nauka planu ramowego na maturę może być taka prosta, dzięki chłopaki. Widzisz, Jedynie uporczywe działanie, jakie wykonujesz na samym starcie daje wymierne efekty w późniejszym czasie.
Jesteś jak samochód, który żeby ruszyć na poziomej powierzchni musi mieć wrzucony bieg. Na luzie możesz sobie postać, może się zdarzyć, że ktoś Cię popchnie. Ale jeśli dasz pierwszy bieg, wyregulujesz sprzęgło z gazem, i zaczniesz się poruszać, najpierw 2 km/h, potem 3, 4, 5 – Zauważysz, że coś idzie do przodu, ale perspektywa się nie zmieni, nie zobaczysz efektów, na które czekasz. Dopiero, kiedy spalisz wystarczającą ilość energii, wrzucisz drugi bieg, trzeci i czwarty to zobaczysz co to jest satysfakcja z jazdy, bo zwiedzisz Świat i poczujesz to, co wielu „tam na górze”. Zwróć uwagę – sterować możesz zawsze. nawet jak stoisz. W lewo. W prawo. Masz wolność wyboru gdzie chcesz jechać, jednak do Ciebie należy prowadzenie samochodu!

Więc recepta jest prosta, ale bardzo wymagająca! Postaw sobie cel – obierz kierunek i utrzymuj stan motywacji na jak najwyższym poziomie. Żeby nie spalić się niczym pochodnia na starcie!

Posted in: Motywacja, Zmiana osobista

Zostaw komentarz (1) ↓

1 Komentarz

  1. Voodoo Maj 16, 2014

    Dobrze, ze poruszasz ta kwestie, jest niezwykle istotna. Wielu ludzi o niej zapomina.
    Propsy i trzymajta sie

    Pochodnia miazdzy ;p

    Odpisz

Pozostaw komentarz

*