Blog

Reframing, czyli przydatne „Coś” dla każdego!

Reframing, czyli przydatne „Coś” dla każdego!

Panowanie nad własnymi emocjami w stresujących sytuacjach jest bardzo wartościowe i ceni je prawie każdy. Technik, w jaki sposób można je kontrolować jest mnóstwo.

Jednak dziś, zajmiemy się narzędziem pochodzącym z NLP, które pokaże nam tą lepszą stronę każdej sytuacji.

Ramki-FramesPytanie co nam to daje? – Otóż bardzo wiele, ponieważ możemy zmienić nasze nastawienie niemal w ułamku sekundy. Często zdarza się tak, że kiedy natrafiamy na mało komfortowy moment w naszym życiu – myślimy negatywnie. Muszę jechać na przegląd samochodu, moja dziewczyna pisze z jakimś facetem lub szef na mnie dziwnie patrzy. Łatwo zauważyć, że każdy zwraca uwagę na to na co chce zwracać. Równie dobrze można znaleźć dobre strony takich sytuacji, mimo tego, że na początku ich nie widać.

I tutaj przychodzi nam z pomocą reframing, (słowo pochodzące od rzeczownika frame – ramka. Wyobraź sobie, że każda sytuacja jest obrazem i dookoła musi mieć jaką ramkę – ładną, brzydką, grubą, cienką – od niej zależy w dużym stopniu czy podoba Ci się obraz i czy odnosisz się do niego pozytywnie). Mama znowu każe Ci wynieść śmieci, a Ty już nie możesz wytrzymać, bo ta czynność  nie należy do najprzyjemniejszych i Twój nastrój leci w dół niczym kamień z dużej wysokości. Pomyśl teraz chwilę w jaki sposób można „zmienić ramkę” tego obrazu, aby był on dla Ciebie bardziej pozytywny.

Możemy zastosować Reframing, jako zmiana znaczenia (Ta czynność może wywołać pozytywne emocje):

Jak wrócisz, to śmieci nie będą już przeszkadzały w mieszkaniu
Wyjdziesz na zewnątrz i się dotlenisz
Zwiększysz szansę na spotkanie lubianej przez Ciebie osoby
Zmienisz swój stan emocjonalny z negatywnego na inny.

Stosujemy wtenczas Reframing, jako zmiana kontekstu - Druga sytuacja:

Dziecko zabiera rówieśnikom zabawki w przedszkolu i dobrze się przy tym bawi.

 (To zachowanie może być pozytywne w innej sytuacji):

W przyszłości poradzi sobie w stresujących sytuacjach
Dziecko będzie pewne siebie i bardziej śmiałe
Będzie brało od życia więcej niż przeciętne dzieci

Ani NLP, ani ja nie faworyzuje takiego zachowania, jednak warto zastanowić się nad pozytywnymi znaczeniami zachowania, które widzimy. Warto zrozumieć wreszcie, że większość sytuacji – szczególnie te negatywne mają wpływ na nasze dalsze życie. Kiedy będziesz musiał rywalizować z drugą osobą o stanowisko lub zawalczyć o kobietę – to będzie jeden z większych odniesień, jak sam siebie będziesz postrzegać oraz jak inni na Ciebie będą patrzyć/patrzeć/patrzać.

Posted in: Relacje, Wpływanie, Zmiana osobista

Zostaw komentarz (1) ↓

1 Komentarz

  1. Mariusz Maj 26, 2014

    Dobre und Motzne

    Odpisz

Pozostaw komentarz

*